četba
-
petr kratochvíl – městský veřejný prostor. naděje a prohry
Petr Kratochvíl, Městský veřejný prostor – naděje a prohry / Urban Public Space – Hopes and Failures. Kapitola z knihy Veřejný prostor CZ – krajina města / Public Space CZ – Urban Landscape, Galerie Jaroslava Fragnera, Praha 2016.
Ke stažení:
mestsky verejny prostor nadeje a prohry -
beatriz colomina (princeton unversity) – privacy and publicity: architecture in the age of social media
Záznam přednášky americké historičky architektury Beatriz Colominy (Praha, 22. listopadu 2017).
-
matthew carmona – soudobý veřejný prostor: kritika a klasifikace
1. část: Kritika
Anotace
Tato dvoudílná studie čerpá z různých akademických tradic s cílem poukázat na hlavní rozpory v debatě o současném veřejném prostoru. Kritiky veřejného prostoru lze rozdělit zhruba do dvou skupin: na ty, jež se domnívají, že veřejný prostor je nadměrně spravovaný, a na ty, jež zastávají názor opačný, totiž že je spravovaný nedostatečně. Takovéto zjednodušení složité diskuse o veřejném prostoru, kterou se mé pojednání snaží analyzovat, může nicméně na tyto kritiky nabídnout užitečný náhled. Existuje celá řada vzájemně nesouvisejících, třebaže podobně vyznívajících, kritik soudobé situace veřejného prostoru, a právě ty se snaží první část mého pojednání identifikovat a utřídit. Současně tím odkrývají i celou škálu různých typů veřejných prostor, jimž je věnována druhá část mého pojednání, jež si klade za cíl navrhnout novou typologii veřejného prostoru.
-
anthony vidler – public and private in the platonic polis: utopian space from filarete to the occupy movement
Záznam přednášky Anthony Vidlera (The Cooper Union, New York), Praha, Ústav dějin umění AV ČR, 7. června 2017.
-
workshop: virtuální versus skutečný veřejný prostor – aktuální otázky
V pondělí 21. listopadu 2016 proběhl druhý workshop projektu „Veřejné a soukromé jako téma multidisciplinárního výzkumu“ (9–15h, Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1).
Virtuální svět proniká dík novým technologiím stále intenzivněji do našeho každodenního života, ovlivňuje naše chování, vzájemnou komunikaci, stává se rozšířením reality. Do jaké míry tato proměna ovlivňuje i fungování veřejné sféry? Je virtuální svět počítačů, chytrých telefonů a pod. jen novou mediální podobou, která pouze nahrazuje dříve obvyklejší média komunikace? Nebo přináší zásadní změny, jak participujeme na veřejném prostoru? Těmito i dalšími otázkami se workshop zabýval ve třech tematických blocích.
-
dagmar danko, olivier moeschler, florian schumacher — kunst und öffentlichkeit
Dagmar Danko, Olivier Moeschler, Florian Schumacher, Kunst und öffentlichkeit, Springer VS, 2015
-
stephan doesinger (ed.) — space between people
Stephan Doesinger (ed.), Space Between People. How the Virtual Changes Physical Architecture, Prestel, London 2008
-
informujeme: habitat III – předkonferenční setkání o veřejných prostorech v barceloně
V rámci příprav světové konference OSN „HABITAT III“, která se uskuteční v říjnu 2016 v ekvádorském Quitu, bylo v Barceloně 4.-5. dubna uspořádáno jedno z přípravných setkání, (https://www.habitat3.org/barcelona) věnované veřejným prostorům. V jeho závěru byla přijata Barcelonská deklarace (PDF).
-
alternativní kultura. příběh české společnosti 1945–1989
Kol. autorů, Alternativní kultura. Příběh české společnosti 1945–1989, NLN – Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2001